Okolica

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie - 1015m n.p.m

(niem. Hohe Eule, 1015 m n.p.m) Najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach Środkowych. Na szczycie znajduje się wysoka na 25 metrów kamienna wieża widokowa wybudowana w roku 1906. Z racji położenia w środkowej części Sudetów jest wspaniałym punktem widokowym.

Wieża widokowa na Kalenicy - 964 m n.p.m

Stanowi dobry punkt widokowy na szczycie w środkowej części Gór Sowich – Kalenica. Na wierzchołku znajduje się stalowa wieża widokowa zbudowana w 1933 roku.Wieża jest dobrze widoczna z większości miejsc i stanowi jeden z bardziej znanych symboli Gór Sowich.Wieża widokowa na Kalenicy jest znakomitym punktem widokowym na wszystkie części Sudetów. Rozciągają się stąd szerokie panoramy „na wszystkie strony świata”. Widać m.in. cały grzbiet Gór Sowich, Góry Bardzkie i Złote, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie i Stołowe, Kotlinę Kłodzką, Karkonosze ze Śnieżką, Góry Kamienne i Wałbrzyskie, Masyw Ślęży i pięknie położoną w dole Bielawę.

Kompleks sztolni w Walimiu, Osówce oraz na Włodarzu ( hitlerowski kompleks budowany w ramach projektu ,, Riese'' podczas II Wojny Światowej)

Projekt Riese (niem. olbrzym) – kryptonim największego projektu górniczo- budowlanego hitlerowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim w latach 1943-1945
Do projektu ,,Riese’’ należy 7 kompleksów:

  • Osówka (Sierpnica/Głuszyca)
  • Włodarz (Walim/Jugowice)
  • Jawornik (Walim/Jugowice)
  • Rzeczka (Walim/Reczka)
  • Gontowa (Sokolec)
  • Soboń (Głuszyca)
  • Zamek Książ (Wałbrzych)
  • Udostępnione do zwiedzania: Osówka, Włodarz, Rzeczka i Zamek Książ
Muzeum Górnictwa z podziemną kolejką w Nowej Rudzie - najstarsza kopalnia węgla w Polsce

Podziemna Trasa Turystyczna na obszarze byłego pola górniczego „Piast” kopalni „Nowa Ruda” w Nowej Rudzie pokazuje bogatą, ponad 500-letnią historię i tradycję górnictwa węglowego w rejonie noworudzkim, najstarszym górnictwie węglowym w Polsce. W skład ekspozycji, prezentowanej w budynku dawnej dyspozytorni wchodzi wystawa, prezentująca noworudzkie górnictwo węgla kamiennego: jego historię i organizację, górnicze narzędzia i urządzenia, stroje i ubiory robocze oraz modele dawnych budynków i maszyn.

Dla zwiedzających oprócz tradycyjnego zwiedzania zostały przygotowane liczne atrakcje, które w mają na celu w aktywny sposób przybliżyć historię noworudzkiego górnictwa.

Zniżki dla naszych gości
http://www.kopalnia-muzeum.pl

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

Zamek Grodno został wybudowany na szczycie wzgórza Choina (ok. 450 m n.p.m) w południowej części Gór Sowich. Zbudowany z kamienia, na planie nieuregulowanym, jest idealnie dopasowany do kształtu szczytu góry.

Wewnątrz zamku można zobaczyć piękne portale, jedną urządzoną komnatę i ekspozycje poświęcone danej sztuce oblężniczej i krzyżowi pokutnemu. Na zamku dolnym znajdują się dwa dziedzińce. Można tam zobaczyć m.in studnię, kilkusetletnią lipę sądową i armatę

Zamek Książ i palmiarnia w Wałbrzychu

Zamek Książ( niem. Furstenstein) jest jednym z największych zamków w Polsce i Europie i jednocześnie największym zamkiem na Dolnym Śląsku. Zbudowany na urwistym skalnym cyplu, na wysokości 395 m n.p.m., otoczony głęboką kotliną porośniętą lasem. Niegdyś nazywany był „perłą Śląska”, a także „zamkiem z bajki”. Położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego jest budowlą charakteryzującą się różnymi stylami architektury, posiadającą ponad 400 pomieszczeń.

Twierdza Kłodzka 369 m.n.p. m. - Kłodzko

Twierdza kłodzka (niem. Festung Glatz) – dobrze zachowana, duża twierdza w Kłodzku będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku.

Wznosząca się w centrum miasta, na Górze Fortecznej (369 m n.p.m.) twierdza to najbardziej charakterystyczny i rozpoznawalny obiekt Kłodzka i jednocześnie jedna z najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska. Twierdza należy do najcenniejszych dzieł nowożytnej architektury obronnej w Polsce i posiada jeden z najlepiej zachowanych XVII-XVIII wiecznych systemów obronnych w Europie. Zajmuje obszar o powierzchni 32 ha, 800 m długości w linii północ-południe oraz 400 m w linii wschód-zachód.

Obecnie zwiedzać można dużą część twierdzy. Niezapomnianych wrażeń dostarcza wędrówka podziemnym labiryntem korytarzy minerskich, a widok z bastionu widokowego na miasto i okolice zachwyci każdego.

Dodatkową atrakcję turystyczną stanowi udostępniony w 2012 r. fort Wielki Kleszcz, który przeszedł gruntowną modernizację. Wyremontowane i zaadaptowane pomieszczenia – sypialnia, kantyna, kasyno, lazaret, kazamata dowódcy, kazamata strzelecka – pełnią dziś funkcje edukacyjno-muzealne, prezentując odwiedzającym różne aspekty codziennego życia pruskich żołnierzy, stacjonujących przed laty na twierdzy, i dostarczając wiedzy o dziedzictwie przeszłości. Wykorzystanie nowoczesnej technologii (multimedia) w ramach eskpozycji dodatkowo utrwala przekazywane treści.

Dużą atrakcją dla zwiedzających twierdzę są organizowane corocznie w sierpniu Dni Twierdzy Kłodzkiej, które przypominają o militarnej historii tego miejsca. Odbywa się wówczas rekonstrukcja bitwy o twierdzę z udziałem kilkuset żołnierzy. Wśród wystrzałów i huków armatnich, na stokach bojowych, odtwarzane są wydarzenia, jakie rozegrały się podczas kampanii napoleońskiej, kiedy doszło do oblężenia Kłodzka przez armię francuską. Po bitwie turyści mogą uczestniczyć w Biesiadzie Fortecznej, a wieczorem, wśród murów twierdzy, wysłuchać koncertu rockowego lub wziąć udział w nocnych manewrach. Dodatkowo na kłodzkim rynku odbywa się Jarmark Forteczny, prezentujący dorobek artystyczny i kulinarny ziemi kłodzkiej oraz różnego rodzaju rekonstrukcje historyczne.

Twierdza Srebrna Góra - największa twierdza górska w Europie

Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstania (1765-1777) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej.
Jednak Twierdza Srebrna Gόra to w rzeczywistości nie jeden obiekt a cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw. Twierdza składa się bowiem aż z sześciu fortόw i kilku bastionόw.

Adres

Sokolec 28a
57-450 Sokolec

Numer kontaktowy

  +48 605289891
 +49 176 47826362