Twierdza Kłodzka 369 m.n.p. m. - Kłodzko


Twierdza kłodzka (niem. Festung Glatz) - dobrze zachowana, duża twierdza w Kłodzku będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku.

Wznosząca się w centrum miasta, na Górze Fortecznej (369 m n.p.m.) twierdza to najbardziej charakterystyczny i rozpoznawalny obiekt Kłodzka i jednocześnie jedna z najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska.

Twierdza należy do najcenniejszych dzieł nowożytnej architektury obronnej w Polsce i posiada jeden z najlepiej zachowanych XVII-XVIII wiecznych systemów obronnych w Europie. Zajmuje obszar o powierzchni 32 ha, 800 m długości w linii północ-południe oraz 400 m w linii wschód-zachód.

Obecnie zwiedzać można dużą część twierdzy. Niezapomnianych wrażeń dostarcza wędrówka podziemnym labiryntem korytarzy minerskich, a widok z bastionu widokowego na miasto i okolice zachwyci każdego.

Dodatkową atrakcję turystyczną stanowi udostępniony w 2012 r. fort Wielki Kleszcz, który przeszedł gruntowną modernizację. Wyremontowane i zaadaptowane pomieszczenia - sypialnia, kantyna, kasyno, lazaret, kazamata dowódcy, kazamata strzelecka - pełnią dziś funkcje edukacyjno-muzealne, prezentując odwiedzającym różne aspekty codziennego życia pruskich żołnierzy, stacjonujących przed laty na twierdzy, i dostarczając wiedzy o dziedzictwie przeszłości. Wykorzystanie nowoczesnej technologii (multimedia) w ramach eskpozycji dodatkowo utrwala przekazywane treści.

Dużą atrakcją dla zwiedzających twierdzę są organizowane corocznie w sierpniu Dni Twierdzy Kłodzkiej, które przypominają o militarnej historii tego miejsca. Odbywa się wówczas rekonstrukcja bitwy o twierdzę z udziałem kilkuset żołnierzy. Wśród wystrzałów i huków armatnich, na stokach bojowych, odtwarzane są wydarzenia, jakie rozegrały się podczas kampanii napoleońskiej, kiedy doszło do oblężenia Kłodzka przez armię francuską. Po bitwie turyści mogą uczestniczyć w Biesiadzie Fortecznej, a wieczorem, wśród murów twierdzy, wysłuchać koncertu rockowego lub wziąć udział w nocnych manewrach. Dodatkowo na kłodzkim rynku odbywa się Jarmark Forteczny, prezentujący dorobek artystyczny i kulinarny ziemi kłodzkiej oraz różnego rodzaju rekonstrukcje historyczne.

Kontakt

Noclegi Góry Sowie
57-450 Sokolec 28 A
 tel.: +48 605 289 891 
 tel.: +49 17647826362
chata.santaclaus@gmail.com

Apartament

apartament aktu

Rezerwajce

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
9
10
14
15
16
21
22
23
28
29
30
31

Lokalizacja

 noclegi

Noclegi Góry Sowie